Възстановка на народния обичай по Сирни заговезни организират Регионален исторически музей – Ямбол и Община Ямбол

На 5 март /събота/ от 17:30 часа  Регионален исторически музей – Ямбол и Община Ямбол ще организират за пореден път, в зелените площи на Етнографския комплекс, възстановка на народния обичай  по Сирни заговезни.

Началото на това събитие е поставено през 2013 г. и оттогава ежегодно гостите и гражданите на Ямбол имат възможност да наблюдават и да участват  във възстановката на характерните за този празник традиции – палене на огън и прескачането му за здраве, хвърляне на стрели, народно веселие.

Свързваме празника и с емблематичните за Ямболско кукерски игри, които по традиция се изпълняват в дните между Месни и Сирни заговезни /Сирната неделя/, както и в понеделник след Сирни заговезни /„ куков ден“/.