Болярово бе домакин на научна конференция посветена на крепостта „Малкото кале“

Регионална научна конференция на тема „10 години археологически проучвания на средновековна крепост „Малкото кале“ в село Воден“ се проведе днес в залата на читалище „Възраждане -1912″ в Болярово. Тя е организирана от Регионалния исторически музей – Ямбол и Университета по библиотекознание и информационни технологии. Срещата е част от програмата с мероприятията, посветени на празника на град Болярово – 26 октомври (Димитровден).

Вече 10 години продължават разкопките на „Малкото кале“ край село Воден, като в проучванията участват и студенти от Университета по библиотекознание и информационни технологии.  Местоположението на обекта доказва неговата значимост, защото е до древния римски път „Вия Игнация“. Установен е и средновековен манастир в близост. Предполага се, че крепостта е била унищожена при нахлуването на рицари от Третия кръстоносен поход, разказа археологът Явор Русев от ямболския исторически музей.

БНР – Радио Стара Загора